Szeroki wybór akcesoriów do włosów to standard, do jakiego przyzwyczaiły nas zarówno drogerie jak i salony fryzjerskie. Niestety, niezbyt często zastanawiamy się nad wyborem najbardziej odpowiedniej szczotki czy grzebienia, traktując je raczej jako dodatek i konieczność, niż produkt który faktycznie wpłynie na kondycję włosów. Warto przystanąć jednak na chwilę nad wyborem pierwszej szczotki, jaka znajdzie się pod Twoją ręką i zastanowić się – dlaczego fryzjerzy zawsze korzystają z co najmniej kilku różnych rodzajów grzebieni i szczotek? Czy dobrze dopasowana szczotka może wpłynąć pozytywnie na zdrowie włosów i poprawić ich wygląd, a nie tylko zwyczajnie je rozczesać?

Dbaj o włosy z odpowiednimi akcesoriami

Myśląc o pielęgnacji włosów raczej rzadko skupiamy naszą uwagę na rodzaju stosowanego grzebienia czy szczotki – znacznie ważniejszy wydaje się być wybór odpowiedniego szamponu, odżywki, maski czy olejku, które zagwarantują włosom najlepsze odżywienie. Sprawy nie ułatwiają tu liczne reklamy marek kosmetycznych i szeroki wybór tego typu produktów na półkach – rzadko kto stara się namawiać nas do zakupu nowej, lepszej szczotki do włosów. Czy jednak akcesoria do włosów faktycznie nie mają znaczenia w kontekście kondycji Twojej fryzury? Wręcz przeciwnie! Odpowiednio dobrana szczotka może zdziałać cuda w trakcie stylizacji, ale i na długo przed nią, przy rozczesywaniu włosów po myciu czy po fantazyjnym upięciu. Co więcej, właściwy materiał i rozstaw igiełek szczotki lub grzebienia pozwolą uniknąć Ci łamiących się włosów i rozdwojonych końcówek. Jak wybrać właściwie? Poznaj rodzaje szczotek i akcesoriów do włosów i sprawdź, które z nich sprawdzą się u Ciebie najlepiej.

Najważniejsze rodzaje szczotek do włosów – którą wybrać?

Pierwszy podział akcesoriów do włosów, jaki stosujemy już od początku tego artykuły to oczywiście podział na szczotki i grzebienie. Po te drugie sięgamy jednak dziś znacznie rzadziej – są sprzymierzeńcem włosów kręconych, grubych i trudnych do ułożenia oraz włosów mokrych. Dlaczego? Wbrew pozorom to właśnie grzebień jest najdelikatniejszym sposobem na rozczesanie włosów, szczególnie gdy te są mokre i tym samym bardzo podatne na złamania. Jeśli chcesz zadbać o swoje włosy, mokre włosy rozczesuj wyłącznie grzebieniem. Szczotki do włosów dzielimy tradycyjnie na płaskie i okrągłe, choć to dopiero pierwsza z decyzji, jakie należy podjąć przy wybieraniu najlepszej metody rozczesywania i modelowania fryzury. Znacznie ważniejszy będzie tutaj wybór pod kątem rodzaju włosów, do których należy dopasować nie tylko rozstaw ząbków szczotki, ale też materiał ich wykonania.

Szczotki i grzebienie do włosów kręconych powinny mieć przede wszystkim szeroko rozstawione, grube ząbki wykonane z drewna lub bambusu. Dzięki dość rzadkiemu rozstawieniu wypustek szczotki włosy będą rozczesywać się gładko, nie plącząc się, nie łamiąc i przede wszystkim nie wyrywając za każdym kolejnym pociągnięciem. Kształt samej szczotki ma tu nieco mniejsze znaczenie, choć w większości przypadków będą to raczej akcesoria płaskie, przeznaczone do rozczesywania na mokro.

Szczotki do włosów cienkich i delikatnych rozczesują włosy tak, by nie uszkadzać ich i tak wrażliwej już struktury. Najlepiej sprawdzą się tu szczotki gęste, z plastikowymi ząbkami bądź naturalnym włosiem. Ich zdecydowaną zaletą jest szansa uzyskania naprawdę gładkiego, perfekcyjnego rozczesania bez plątania włosów. Jeśli Twoje włosy, ze względu na swoją gęstość lubią być przyklapnięte, postaw na szczotkę okrągłą która idealnie sprawdzi się podczas stylizacji i pomoże unieść całą fryzurę do góry. 

Rozczesywanie włosów długich warto zacząć od razu od szczotki okrągłej, która rozczesywanie połączy od razu z modelowaniem i pozwoli Ci uzyskać objętość, której długim włosom często brakuje. Im dłuższe włosy, tym większa szczotka, ale pamiętaj – nie tylko rozmiar ma tu znaczenie. Wybieraj szczotki bez drażniących, metalowych końcówek lub te zakończone specjalnymi kuleczkami zabezpieczającymi, a ochronisz swoje włosy przed łamliwością. Sprawdź też, czy szczotka nadaje się do stosowania przy stylizacji na ciepło – zwyczajna plastikowa szczotka może się nagrzać i parzyć w dłoń! 

Właścicielki włosów grubych i puszących się powinny postawić na szczotki płaskie, które zagwarantują gładkie rozczesywanie nawet najbardziej poplątanych i grubych włosów, a jednocześnie nie spowodują elektryzowania się fryzury. Co ciekawe, to właśnie właścicielki tego typu włosów będą miały najmniej problemów ze znalezieniem właściwej szczotki – o ile nie została wykonana z plastiku lub metalu, ich układanie i rozczesywanie nie powinno stanowić większego problemu. 

 

Szczotki i akcesoria do modelowania włosów

Bez względu na to czy Twoje włosy są długie i kręcone, czy krótkie i puszące się, z pewnością nie chcesz męczyć się przy ich modelowaniu. Wybór odpowiedniej szczotki do włosów może znacząco ułatwić Ci to zadanie! W ofercie Oriflame znajdziesz ich wiele – każda dostosowana do innego typu włosów i zadania.

Podsumowując wszystko, co wiemy o szczotkach i grzebieniach do tej pory, wiemy już że tradycyjne szczotki okrągłe sprawdzają się idealnie do nadawania objętości włosom długim, z tendencją do szybkiego opadania i utraty sprężystości, natomiast płaskie do pielęgnacji włosów prostych, gęstych i trudnych do rozczesania. Grzebień to najlepszy sprzęt do pielęgnacji włosów mokrych. Pamiętaj, by odpowiednio dbać o swoją szczotkę, regularnie czyścić ją z włosów używając w tym celu specjalnego przyrządu i wymieniać na nową gdy zauważysz, że Twoja poprzednia zaczyna wyrządzać włosom więcej szkody, niż pożytku. Teraz pozostaje już tylko dobór właściwiej pielęgnacji i gotowe – włosy jak od fryzjera każdego dnia!